Streszczenie 171 pielgrzymki

  

  

171.(391) P.P.Płock –Skępe to już historia…
Przyrzeczenia naszych praojców zostały wypełnione.
Jubileuszowa Pielgrzymka (70-rocznica próby zlikwidowania Pielgrzymki)odbyła się pod hasłem ,,Królowo Pokoju-módl się za nami”.
6 września 2022 r. po Mszy świętej koncelebrowanej przez J.E.ks.B. Romana Marcinkowskiego z płockiej Fary w dwóch grupach wyruszyła 165 osobowa kompania do Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Skępem.
W tym roku z okazji Jubileuszu pątnicy dodatkowo, jako votum wdzięczności nieśli Brzozowy Krzyż, upamiętniający wydarzenia sprzed 70 lat.

Przewodnikiem całej Pielgrzymki był ks. Dariusz Roliński.
Kompania zgodnie z wielowiekową tradycją z pieśnią na ustach ,,Cudowna Skępska …” i przy dźwiękach bębna wyruszyła w drogę.
Pielgrzymi zostali pożegnani przez ks. Biskupa, towarzyszących księży i mieszkańców przy figurce Matki Bożej u zbiegu ulic K. Wielkiego.
Pierwszy postój- po przejściu 5 km. -w Maszewie. Odpoczynek , poczęstunek od gościnnej parafii i w drogę .
Kolejny etap – Srebrna, tu zgodnie z wielowiekową tradycją powitanie przez dzieci recytowanym wierszem i wręczenie kwiatów dla Matki Bożej.
Przejście 4km – Sikórz, jak zwykle gościnni mieszkańcy wraz z ks. proboszczem Jarosławem przygotowali obiad dla całej kampanii . Tu był czas na odpoczynek i napisanie intencji różańcowych.
Pątnicy wyruszyli w kierunku Łukoszyna- chwila odpoczynku, czas dla brata i siostry i w drogę do Bożewa- ostatni odcinek drogi tego dnia.

    W Bożewie wspólna kolacja w Remizie i Apel o 19.30  w Kościele z udziałem       J.E.  Ks. Biskupa Piotra Libery, przybyłych księży i mieszkańców.

Tematem przewodnim Apelu była Historia Brzozowego Krzyża, a J.E.Ks.Biskup Piotr Libera w swojej wypowiedzi nawiązał do wojny na Ukrainie, prosząc o modlitwę o pokój w tym kraju i na całym świecie. Serdeczne ,,Bóg zapłać” dla ks. Proboszcza i parafian za okazaną pielgrzymom gościnność i życzliwość .
Dzień drugi 6.10 rano ,,Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP” czyli wyjście z Bożewa na kolejny etap –Mochowo.
Po przejściu 6 km. – śniadanie w tutejszej remizie. Dziękujemy mieszkańcom Mochowa za okazane serce.
Kolejny odcinek drogi – Żurawin, , gdzie zgodnie z tradycją pielgrzymki została odprawiona Msza święta w kościółku pw. Matki Bożej Żurawińskiej pod przewodnictwem ks. Pawła.
Po Eucharystii przed Kościołem Błogosławieństwo wodą święconą(z pobliskiego źródełka) , słynącą z mocy uzdrowienia.
Kolejny etap pątniczego szlaku to Malanowo, gdzie zgodnie z wielowiekową tradycją pielgrzymki (odliczając do dziesięciu) odbyło się liczenie pielgrzymów.
Następnie gościnne Ligowo, dłuższy odpoczynek, gdzie parafianie wraz z ks. proboszczem Andrzejem Zembrzuskim przyjęli pielgrzymów obiadem. Czas na rozmowę i napisanie intencji różańcowych na ten dzień. Staropolskie słowa podziękowania ,,Bóg zapłać” składamy za okazane serce.
Kolejny etap to 5km odcinek trasy przez lasy do Kukowa. Tu zgodnie z planem – 30 – minutowy postój i wymarsz na ostatni już etap – Jezioro Skępe.
Po przyjściu – odpoczynek i czas na przebranie się. Następnie przygotowanie się do wyjścia w pełnej gali wraz z tutejszą orkiestrą i wspólnotą skępską do Klasztoru na Nieszpory, rozpoczynające odpust – przypadający na kolejny dzień.
8 września uroczystości ku czci Narodzenia Najświętszej Marii Panny według programu.
Mszy świętej odpustowej o godz.11.30 przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski oraz biskup Piotr Libera.
O godz. 14.30 tradycyjnie kompania płocka udała się w uroczystej procesji do Borku, by wspólnie odmówić różaniec.
Po powrocie ok. godz.16.00 pątnicy odprawili Drogę Krzyżową w krużgankach Klasztoru.
O godz. 17.00 pożegnani zostali pielgrzymi, którzy przyjechali z Płocka autobusem, by uczestniczyć w uroczystych obchodach odpustu.
O godz. 20.00 odbył się Apel Jasnogórski przygotowany przez pielgrzymów z Rypina, któremu przewodniczył infułat ks. Marek Smogorzewski, którego rozważania na długo pozostaną w naszej pamięci i sercu.
4 dzień – 09.09.2022 wymarsz kompanii w drogę powrotną po Mszy świętej o godz. 8.00 koncelebrowanej przez Ojca Gwardiana w intencji pielgrzymów.
W drodze powrotnej:
pierwszy etap to Jezioro Skępe(2,2km), następnie Kukowo (5km), obiad w Ligowie (5km), Malanowo(4,5km), Mochowo(4,5km) i ostatnie 6 km Bożewo. Podczas drogi na poszczególnych etapach modlitwa, różaniec z intencjami, śpiew i konferencja ks. Przewodnika. Po przyjściu Apel w Kościele i nocny odpoczynek.
10.09.2022 ostatni dzień pielgrzymki.
Wymarsz o godz. 7:50. Droga powrotna to kolejno Łukoszyn (3,5 km)- ,,słodka niespodzianka” dla wszystkich pielgrzymów od ks. Proboszcza z płockiej Fary. Dziękujemy bardzo za ten miły gest.
Dalszy etap pielgrzymowania – Sikórz(6km), gdzie pątnicy mogli odpocząć w Remizie i posilić się zupą przygotowaną przez parafian.
Następnie Srebrna(4,5km), powitanie przez mieszkańców i poczęstunek własnoręcznie wypiekanymi pączkami.
Maszewo- Kościół (4km)- odpoczynek czas dla brata i siostry.
Parafia Ducha Świętego na Osiedlu Skarpa, powitanie przez mieszkańców Płocka, wspólna modlitwa, krótki odpoczynek i wymarsz w pełnej gali do Fary na Mszę świętą dziękczynną o godz. 18:00 sprawowaną przez infułata ks. Wojciecha Góralskiego.

STAROPOLSKIE BÓG ZAPŁAĆ
DLA WSZYSTKICH :

*KSIĘŻY, BIORĄCYCH UDZIAŁ W TEGOROCZNEJ PIELGRZYMCE,
*OSÓB W SŁUŻBACH: INFORMACYJNEJ, PORZĄDKOWEJ, TRANSPORTOWEJ, MEDYCZNEJ, KTÓRZY DBALI O PRAWIDŁOWY PRZEBIEG TEJ PIELGRZYMKI,
*OSÓB, KTÓRE OTWORZYŁY SWOJE SERCA I GOŚCINNIE PRZYJĘLI,
*A PRZEDE WSZYSTKIM , DLA TYCH , KTÓRZY DALI ŚWIADECTWO SWOJEJ WIARY I WYPEŁNIAJĄC PRZYRZECZENIA NASZYCH PRAOJCÓW WĘDROWALI DO NAJŚWIĘTSZEJ MARYJI PANNY MATKI BOŻEJ, BRZEMIENNEJ, KRÓLOWEJ ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ, MAZOWSZA I KUJAW, SKĘPSKIEJ PANI.

BÓG ZAPŁAĆ.
NIECH MATKA BOŻA OTACZA WAS SWĄ OPIEKĄ
DO ZOBACZENIA ZA ROK.

KIEROWNIK PIELGRZYMKI
WOJCIECH POPIELSKI

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.