- W piątkowy poranek 06.09. 2019 r. w płockiej farze zgromadzili się wierni oraz uczestnicy pieszej pielgrzymki, aby wziąć udział w uroczystej Mszy św. , koncelebrowanej przez J.E.bp Romana Marcinkowskiego, a potem wyruszyć na pątniczy szlak, by dotrzeć na 08.09. 2019r. – dzień odpustu Narodzenia NMP. ,, Chciałbym, abyście zostali ubogaceni tą drogą i wrócili Ci sami, ale zarazem inni, przemienieni ”- tymi słowami bp Roman wyraził swoje pragnienie do zgromadzonej kompanii. Podczas liturgii poświęcone zostały dwa nowe sztandary Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca NMP, które ufundował i własnoręcznie wykonał (jak zapewniał proboszcz fary ks. Wiesław Gutowski) – kierownik pielgrzymki Wojciech Popielski. Grupę białą prowadził główny przewodnik pielgrzymki ks. Sebastian Krupniewski, a grupę błękitną ks. Zbigniew Olszewski. Pielgrzymi swój pątniczy trud zaczęli od słów pieśni: ,, Przyjdź Duchu Święty, ja pragnę. O to dziś błagam Cię. Przyjdź w swojej mocy i sile . Radością napełnij mnie”,
- która towarzyszyła im każdego dnia rozpoczynając kolejne etapy pielgrzymki. Pątnicy pożegnali tradycyjnie przy figurce Matki Bożej (przy rogu ul. Dobrzyńskiej i Kazimierza Wielkiego) bp Romana, towarzyszących mu kapłanów oraz mieszkńców Płocka pieśnią : ,, Żegnamy Was, Alleluja” i ruszyli w drogę na kolejne etapy wędrówki do tronu Matki Bożej – Królowej Kujaw i Mazowsza.
W Maszewie , po przejściu 7 km , odbył się pierwszy postój , na którym pątnicy mogli odpocząć i posilić się poczęstunkiem przygotowanym przez tutejszych parafian.
Kolejny etap to Srebrna, tu jak co roku, zgodnie z wielowiekową tradycją kompania płocka została przywitana przez okolicznych mieszkańców wierszem recytowanym przez dzieci i udekorowano bukietem kwiatów figurę Matki Bożej , którą pątnicy niosą podczas drogi.
Po ok. 20 miutowym odpoczynku pątnicy wyruszyli dalej – do Sikorza, gdzie w tutejszej remizie gościnni mieszkańcy wraz z ks. proboszczem Jarkiem Cichockim zaprosili wszystkich utrudzonych drogą pielgrzymów na obiad.
Na dźwięk dzwonu kościelnego i bicie bębna kompania płocka wyruszyła na kolejny etap – Łukoszyn. Podczas drogi pątnicy z głęboką wiarą odmawiali tajemnice różańca świętego wraz z intencjami, które zostały napisane na postoju w Sikorzu, a teraz zebrane i ofiarowane Matce Bożej we wspólnej modlitwie.
Ks. Sebastian w grupie białej , a ks. Zbigniew w grupie błękitnej przybliżali rozważania poszczególnych tajemnic, a prośby i podziękowania odcztywali pątnicy. Podczas tej pielgrzymki modlili się i konfrencję głosili księża , którzy podążali wraz z pielgrzymami m.in. ks. Wojciech Kruszewski – ojciec duchowny Seminarium Duchownego w Płocku. Zaprosił on na adorację Najświętszego Sakramentu w seminaryjnej kaplicy, która odbywa sie w każdy III czwartek miesiąca o godz.20.00. W tym czasie odbywa się medytacja Słowa Bożego, modlitwa o nowe powołania, jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania – zachęcał pątników do udziału, podczas swej konferencji ks. Wojciech.
Wspólnie zaśpiewane Godzinki o Niepokalanym Poczęciu, Koronka do Bożego Miłosierdzia , Litania loretańska, różaniec, pieśni jednoczyły wszystkich i z wiarą pomagały wytrwać w tym pielgrzymim trudzie.
Ostatni etap tego dnia przed pielgrzymami to 3,5 km do Bożewa. Ok. godz. 17.30 kompania płocka została przywitana przez mieszkańców wsi i zaproszona na przygotowaną przez nich kolację do tutejszej remizy.
O godz. 19.30 w bożewskim kościele odbył się Apel Jasnogórski przygotowany przez ks. przewodnika i pielgrzymów, na temat 108 męczenników z licznymi przytoczonymi wypowiedziami Jana Pawła II odnośnie męczeństwa za wiarę.
Błogosławieni męczennicy wołają do nas:
,,Uwierzcie, że Bóg jest miłością!
Uwierzcie na dobre i na złe! Obudźcie w sobie nadzieję! Niech ta nadzieja wyda w was owoc wierności Bogu we wszelkiejpróbie!”.
Przypomniane zostało zgromadzonym pielgrzymom i zaproszonym na apel mieszkańcom Bożewa. Wspólne pieśni do Matki Bożej i teksty przytoczonego świadectwa życia oraz męczeńskiej śmierci błogosławionych męczenników połączyły wszystkich w modlitwie i zadumie nad łaską wiary w naszym życiu..
Wspólnym odśpiewaniem ,,Panience na dobranoc” , serdecznym uściśnięciem dłoni pielgrzymi pożeganali sie wzajemnie w pierwszym dniu pątniczego szlaku i udali się na odpoczynek, by jutro wyruszyć ponownie w dalszą drogę.
07.09. o godz. 6.10 przy dźwiękach bębna pielgrzymi wyruszyli sprzed kościoła w Bożewie na kolejny etap wędrówki – Mochowo. Z głośników rozchodził się śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu. Po pokonaniu 6 km pątnicy dotarli do Mochowa, gdzie w remizie czekała już na nich herbata, kawa i przygotowane śniadanie. Gościnnym mieszkańcom wsi pątnicy podziękowali śpiewem i zapewnieniem o modlitwie w ich intencjach. Przed pątnikami 4,5 km odcinek drogi do Żurawina. Po dotarciu w tutejszym kościele Przemienienia Pańskiego przed XVIII – wiecznym obrazem cudownej figury Matki Bożej została odprawiona wspólna wraz pielgrzymami mochowskimi podażającymi do Skępego Msza św. przez przybyłego specjalnie bp Romana Marcinkowskiego . Wspólna Eucharstia, zaczerpnięcie wody ze świętego źródełka, przemycie nią twarzy i oczu oraz odpoczynek w Żurawinie to bardzo ważna dla skępskich pielgrzymów tradycja.
Na końcu kolejego etapu w Malanowie, zgodnie z kolejną wielowiekową tradycją pielgrzymki, nastapiło liczenie wszystkich pątników. Naliczono 230 uczestników pielgrzymki. Odpoczynek i znów w drogę 5km do Ligowa, gdzie pielgrzymi posilili się obiadem przygotowanym przez tutejszych mieszkańców, dla których obecność płockiej kompanii wpisana jest na stałe w grafik wydarzeń roku kalendarzowego. Wyrazy wdzięczności za gościnność i pielgrzymi wyruszyli dalej w drogę. Przed pątnikami trudny odcinek – Kukowo – lasy, ale wiara, modlitwa i śpiew, wzajeme wsparcie, życzliwy uśmiech i słowo dają siłę, aby pielgrzymi mogli dalej razem przemieżać ten szlak do ukochanej Matki w Skępem.
Skępe Jezioro to kolejny etap , miejsce odpoczynku, gdzie pątnicy przygotowują się na uroczysty przemarsz do Klasztoru wraz ze sztandarami , chorągwiami i obrazami, by w pełnej gali pokłonić się u stóp Matki Bożej i powiedzieć, Jej, że przyrzeczenia praojców zostały wypełnione.
08.09. to dzień Uroczystości Odpustowych Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczysta suma o godz. 11.30 – sprawowana przez biskupa Stanisława Stefanka z Łomży to punkt kulminacyjny dla wszystkich pielgrzymów podążających do Matki Bożej w Skępem.
O godz. 14.30 pielgrzymi wyruszyli w uroczystej procesji do Borku, by odmówić różaniec za zmarłych pątników , a następnie pod przewodnictwem ks. Sebastiana uczestniczyli w Drodze Krzyżowej w Krużgankach klasztoru. Ok. godz.16.30 odjechali do Płocka pielgrzymi , którzy przyjechali tego dnia na odpust w Skępem. Wielu z nich szło kiedyś w pieszej pielgrzymce, a dziś z różnych powodów nie mogąc iść skorzystali z możliwości przyjazdu autokarem, by móc spotkać się Matuchną Skępską i powierzyć Jej siebie oraz swoich bliskich.
O godz. 20:00 w Klasztorze odbył się Apel Jasnogórski, który kompania płocka przygotowała dla pielgrzymów z Płocka, Gostynina i Rypina oraz mieszkańców Skępego. Tematem przewodnim apelu była życie i wiara 108 męczennków. Wspólna modlitwa i śpiew , co roku jednoczą wszystkich , którzy przyszli do Matki , by prosić o pomoc i dziękować za otrzymane łaski. 09.09.to pierwszy dzień powrotu . Po Mszy św. o godz. 8:00, pożegnawszy się z Matką Bożą, przy dźwiękach bębna ze śpiewem na ustach ,, Cudowna Skępska Maryjo Nasza” pątnicy wyruszyli z Klasztoru. Na wysokości Borku kompania płocka została pożegnana przez gwardiana i zakonników. Za jeziorem skępskim nadszedł czas pożegnania przez orkiestrę i strażaków oraz odprowadzających pielgrzymów mieszkańców Skępego. Dalej pielgrzymi wyruszyli sami na kolejne etapy w mniejszym nieco składzie – 80 osób.. Przed nimi tego dnia ok. 24 km.: Kukowo, Ligowo, Malanowo, Mochowo i Bożewo.
- O godz. 19:00 w bożewskiej Restauracji ,,Polska Toskania” odbył się apel podsumowujący tegoroczną pielgrzymkę. Podczas kolacji padły słowa wdzięczności z ust kierownika pielgrzymki Wojciecha Popielskiego dla kapłanów biorących udział w pielgrzymce i służb, które pełniły odpowiedzialne funkcje na podczas drogi oraz słowa radości z obecności każdego pątnika, bo dzięki ich wytrwałej postawie przyrzeczenia praojców mogły znów zostać wypełnione.W czasie tego wieczoru gromkie oklaski i szczere życzenia popłynęły dla ks. Sebastiana z okazji Jego urodzin. Odśpiewanie wspólnie Apelu Jasnogórskiego zakończyło część oficjalną, a zaczęło się radosne biesiadowanie.
Wybierz się razem z nami na 169 pieszą pielgrzymkę z Płocka do Skępego w dniach 6-10.09. 2020 r. i wypełnij przyrzeczenia naszych praojców. Pielgrzymka to są rekolekcje w drodze, które dadzą Ci spokój ducha, bliższe zjednoczenie z Bogiem i bliźnim.
Ze staropolskim Bóg zapłać i do zobaczenia za rok.
Kierownik pielgrzymki
Wojciech Popielski
************************************************************************